Aktualne

WYDARZENIA

Spotkanie w sprawie ochrony przeciwpowodziowej Żuław

8 października 2020 roku

Przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia spotkali się z Panem Józefem Sarnowskim Wicemarszałkiem Woj. Pomorskiego i Panią Haliną Czarnecką. Omawiano problemy nurtujące naszych mieszkańców, w tym szczególnie rolników, związane z rozwojem gmin żuławskich w kontekście opracowywanej Strategii Rozwoju Woj. Pomorskiego. Poruszone zostały również zagadnienia dot. zabezpieczenia i ochrony przeciwpowodziowej Żuław.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Żuławy

28 września 2020 roku

28 września w Żuławskim Parku Historycznym odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Żuławy. Uczestnicy podsumowali rok 2019, przyjęli sprawozdanie finansowe i udzielili absolutorium Zarządowi organizacji. Po raz kolejny podjęto temat zabezpieczania przeciwpowodziowego Żuław, adaptacji regionu do zmian klimatu i zagrożenia rozrastaniem się populacji bobrów. Partnerzy wspólnej promocji Pętli Żuławskiej.

zdecydowali o powierzeniu zadania promowania produktu turystycznego naszej organizacji na następny rok

Podjęto także działania zmierzające do zacieśnienia współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Warmińsko - Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom stowarzyszenia, którzy zechcieli wziąć udział w zebraniu przyczyniając się do rozwoju regionu Żuław.

.

Promocja produktu turystycznego Pętla Żuławska w roku 2021

28 września 2020 roku

Partnerzy wspólnej promocji marki Pętla Żuławska zadecydowali o powierzeniu tego zadania Stowarzyszeniu Żuławy w kolejnym roku. Ustalono wstępny plan działania i budżet, który został także przyjęty przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. 

Bardzo dziękujemy za zaufanie i docenienie naszych działań na rzecz promowania Żuław jako idealnego miejsca do uprawiania turystyki wodnej.

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Żuławy

28 września 2020 roku

Zarząd Stowarzyszenia Żuławy serdecznie zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Żuławy, które odbędzie się w poniedziałek 28 września o godz.13.00 w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim ul. Mikołaja Kopernika 17.

Żuławy w ogólnopolskim programie kulinarnym

18 września 2020 roku

Zapraszamy na żuławski odcinek programu Widelcem po mapie, który będzie miał swoją premierę w programie

Kuchnia + Domo w dniu 18.09.2020 (piątek) o godz.22.30..

W programie Marek Opitz pokaże jak w Gospodzie Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach powstaje ser i opowie kuchni naszego regionu.

Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy

11 września 2020 roku

11 września w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy, na którym podsumowano działania w roku 2019, omówiono bieżące sprawy i ustalono szczegóły Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia. Była też okazja do dyskusji na tematy ważne dla Żuław w odniesieniu do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

Spotkanie w PGW Wody Polskie

9 września 2020 roku

9 września odbyło się spotkanie zainicjowane przez Wody Polskie poświęcone tematyce aktualnego stanu szlaków żeglownych i najczęstszych problemów pojawiających się podczas sezonu wynikających ze stanu infrastruktury i liczby użytkowników. Przedstawiono też działania mające na celu utrzymanie szlaków i poprawę ich stanu.
Powołany został Zespół ds. Żeglugi Śródlądowej, którego zadaniem jest aktywizacja i promocja żeglugi oraz turystyki wodnej w podległym regionie wodnym.
Stowarzyszenie Żuławy dołączyło do Społecznej Grupy Doradczej Zespołu, która będzie konsultować projekty powstające w obrębie Zespołu ds. Żeglugi Śródlądowej. Mamy nadzieję na dobrą współpracę z Urzędem.

PŁYWAJ - ZWIEDZAJ - ODPOCZYWAJ

3 września 2020 roku

Po rozwiązaniu spółki Pętla Żuławska, zadanie promocji produktu turystycznego Pętla Żuławska, przejęło Stowarzyszenie Żuławy.

Zachęcamy do pływania po żuławskich rzekach, bo Żuławy Wiślane, oglądane z pokładu łodzi, są jeszcze piękniejsze! 

Zachęcamy do polubienia naszej strony Pętla Żuławska - Pływaj Zwiedzaj Odpoczywaj oraz do przesyłania zdjęć na grupę Pętla Żuławska w obiektywie: pływaj, zwiedzaj i odpoczywaj z aparatem.

Pokażcie, co Wam się na Żuławach podoba. Napiszcie, co trzeba zmienić w funkcjonowaniu infrastruktury wodniackiej.

Do zobaczenia na szlaku!

#PętlaŻuławska #Pływaj #Zwiedzaj #Odpoczywaj

Powszechny Spis Rolny

1 września 2020 roku

W całej Polsce właśnie rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. To jedyne pełne badanie rolnicze, które przeprowadzane jest co 10 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Dane ze spisu są wykorzystywane do tworzenia krajowej polityki rolnej i do kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.
Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne prowadzące działalność rolniczą.

Podstawową i najwygodniejszą formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę http://spisrolny.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Zachęcamy do udziału!

Żuławy na śniadanie w TVP2

19 lipca 2020 roku

Kwintesencja Żuław w wydaniu programu Pytanie na śniadanie: szlaki wodne Pętli Żuławskiej  Łukaszem Krajewskim na pokładzie hausbota oraz w Gospodzie Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach z Łukaszem Kępskim w roli przewodnika po unikatowej architekturze drewnianej.

Dziękujemy Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za możliwość promowania naszej małej ojczyzny w ramach akcji #OdpoczywajwPolsce :)

Promocja Żuław i Pętli Żuławskiej w Radiu Plus Gdańsk 

10 lipca 2020 roku

Burmistrz Jacek Michalski, Paweł Potoczny z Cerkwi Św. Mikołaja w Cyganku i Marek Opitz z Gospody Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach udzielili wywiadu, podczas którego opowiadali o tradycji, historii, zróżnicowanej kulturze Żuław oraz o wyjątkowym połączeniu lądu z wodą. Nie zabrakło tematów związanych z kuchnią i szlakiem wodnym Pętli Żuławskiej.

Mikołaj Rey na Żuławach

22 czerwca 2020 roku

"Marek Opitz do pracy codziennie płynie łódką przez Żuławy. To tutaj się urodził, wychował, a także spełnił wielkie marzenie o uratowaniu zabytkowego domu. W tym celu przeniósł na swoją działkę 300-letnią chałupę. W Gospoda Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach można spróbować prawdopodobnie najlepszych raków na Żuławach." Miłośnicy Żuław tą historię świetnie znają, ale dzięki Dzień Dobry TVN o wyjątkowym miejscu w Żelichowie mogli się dowiedzieć widzowie TVN w całej Polsce :)

 

​POKAŻMY ŻUŁAWY! 📷

17 czerwca 2020 roku


Podczas tegorocznych wakacji mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym „Pomorskie w kadrze". Wystarczy zrobić zdjęcia najciekawszych krajobrazów w województwie pomorskim, wskazując tym samym miejsca ważne pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym lub widokowym.Zachęcamy do przesłania żuławskich kadrów.

https://pbpr.pomorskie.eu/konkurs-fotograficzny

Wesołych Świąt

11 kwietnia 2020 roku

W tym bardzo trudnym dla wszystkich czasie,
z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy,
obchodzonych w wyjątkowy sposób,
Zarząd Stowarzyszenia Żuławy
przekazuje życzenia nadziei i wiary w to,
że jeszcze będziemy w gronie rodziny i przyjaciół
cieszyć się rozkwitem wiosny i z ufnością patrzeć w przyszłość...

III Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich ODWOŁANY

14 marca 2020 roku

W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia koronawirusa w naszym regionie oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi podejmowania działań mających na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia, Stowarzyszenie Żuławy podjęło decyzję o odwołaniu Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który miał odbyć się w najbliższą sobotę 14 marca w Nowym Stawie. O nowym terminie imprezy będziemy informować na stronie internetowej.

PŁYWAJ - ODPOCZYWAJ - ZWIEDZAJ na Pętli Żuławskiej

4 marca 2020 roku

PŁYWAJ - ODPOCZYWAJ - ZWIEDZAJ pod taki hasłem odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli samorządów, PROT, operatorów przystani oraz przedsiębiorców czarterujących jednostki pływające zorganizowane przez Stowarzyszenie Żuławy w ramach opracowywania strategii tworzenia produktu turystycznego Pętla Żuławska. Wypracowane podczas warsztatów postulaty, wskazania i pomysły zostaną ujęte w założeniach do działań promocyjnych i wytycznych do standaryzacji przystani. Dzisiejsze bardzo owocne spotkanie pozwala nam liczyć na nawiązanie ścisłej współpracy ze wszystkimi interesariuszami promocji Pętli Żuławskiej i wspólną pracę na rzecz promocji naszego regionu.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Żuław i Powiśla

25 lutego 2020 roku

25 lutego w Starym Polu odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Żuław i Powiśla. W konkursie wzięły udział zespoły z żuławskich powiatów nowodworskiego i malborskiego: KGW Jazowa, KGW Marynowy, Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina, Stowarzyszenie Stawiec Nasze Żuławy oraz Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej Lasowice Wielkie.
Za najlepszy nowodworski zespół jury uznało Panie z miejscowości Marynowy, a zespół z Lasowic zwyciężył w klasyfikacji ogólnej i został nagrodzony między innymi specjalną nagrodą ufundowaną przez Stowarzyszenie Żuławy.

Zapraszamy do współpracy przy organizacji strefy Żuław podczas Jarmarku Św. Dominika 2020

sierpień 2020 roku

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach organizacji Jarmark św. Dominika zaproponował stworzenie Strefy Pomorskiej pod hasłem „Pomorskie życia pełne”, gdzie obok Kaszub, Kociewia i Powiśla, także Żuławy będą miały możliwość zaprezentowania swoich walorów turystyczno-kulturowych.

Zapraszamy lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły muzyczne, przedsiębiorców – producentów wyrobów tradycyjnych, restauratorów i wszystkich zainteresowanych do udziału w Dniach Żuław, które zaplanowane są na 7  sierpnia na wyspie Ołowianka, gdzie do dyspozycji uczestników będą: scena, namiot warsztatowy, oraz domki wystawiennicze. Kontakt - a.milarska@miastonowydwor.pl lub 577556504.

Spotkanie Wspólników Spółki Pętla Żuławska

13 lutego 2020 roku

Stowarzyszenie Żuławy przystępuje do opracowania koncepcji promocji produktu turystycznego Pętla Żuławska. W tym celu zorganizowane zostało spotkanie ze wspólnikami spółki, na którym przedstawiliśmy wstępną koncepcję promocji i harmonogram działań na rok 2020. Zaproponowaliśmy współpracę także samorządom niebędącym członkami stowarzyszenia. W realizację promocji chcemy zaangażować wszystkich interesariuszy produktu turystycznego Pętli Żuławskiej, dlatego już wkrótce zaprosimy ich na konsultacje.

Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy

31 stycznia 2020 roku

31 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy. Podczas spotkania omówiono sprawy promocji Pętli Żuławskiej oraz przygotowań do tegorocznych imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Stowarzyszenie: Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i Dni Żuław na Jarmarku Dominikańskim. Powołano także zespół ds. zmian klimatycznych na Żuławach, na czele którego stanął Wiceprezes Stowarzyszenia - Pan Janusz Goliński. Powołanie zespołu rozpoczęło przygotowania do zajęcia stanowiska samorządów żuławskich w sprawie adaptacji Żuław do zmian klimatu na rożnych szczeblach.

Wesołych Świąt

grudzień 2019 roku

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, Zarząd Stowarzyszenia Żuławy życzy członkom i sympatykom, aby wszystkie chwile spędzone w rodzinnym gronie były radosne i spokojne, a każdy dzień nowego roku był pełen szczęścia i nadziei.

 

Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z ceryfikatem marki lokalnej Bursztynowy Kłos

13 grudnia 2019 roku

Prezes Stowarzyszenia Żuławy Jacek Michalski odebrał dzisiaj certyfikat marki lokalnej Bursztynowy Kłos przyznany przez Żuławską Lokalną Grupę Działania. To wyjątkowe wyróżnienie uzyskał Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w kategorii Wydarzenie/ Impreza.

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Żuławy

10 grudnia 2019 roku

Za nami bardzo owocne spotkanie Członków Stowarzyszenia, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście. Podjęto kilka istotnych dla Żuław decyzji, a także zainicjowano bardzo ważne działania związane z adaptacją regionu do zmian klimatycznych. Pan Jakub Szlachetko z Instytutu Metropolitalnego podsumował Szczyt Klimatyczny Żuław, a wystąpienia Pani Haliny Czarneckiej oraz Pana Andrzeja Tyszeckiego nakreśliły zebranym uwarunkowania prawne oraz aktualną sytuację zabezpieczenia przeciwpowodziowego i antysuszowego na terenie Żuław. O promocji Pętli Żuławskiej rozmawialiśmy członkami stowarzyszenia oraz przedstawicielami Powiatu Sztumskiego oraz Miasta Braniewo. Na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Wójt Gminy Markusy, która rozważa przystąpienie do stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zyskało nowego Członka Zarządu, do którego dołączyła Pani Genowefa Kwoczek, Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego.
Nie zabrakło także świątecznych życzeń oraz upominków.
Przyszły rok zapowiada się dla naszej organizacji bardzo pracowicie.
Dziękujemy wszystkim za przybycie do Żuławskiego Parku Historycznego i chęć włączenia się w działania na rzecz Żuław.

9. edycja Powiatowego Stołu Bożonarodzeniowego

9 grudnia 2019 roku

Na Bożonarodzeniowym Stole organizowanym przez Powiat Gdański obecne było także Stowarzyszenie Żuławy jak fundator nagród dla uczestników.
Gratulujemy wspaniałej imprezy i wyjątkowej świątecznej atmosfery 

20-lecie Powiatu Gdańskiego

29 listopada 2019 roku

W podniosłej uroczystości upamiętniającej 20-lecie Powiatu Gdańskiego uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Żuławy: Prezes Jacek Michalski i Wiceprezes Janusz Goliński.

Zaproszenie na Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Żuławy

10 grudnia 2019 roku

Zarząd Stowarzyszenia Żuławy zaprasza członków na Nadzwyczajne Walne Zebranie,

które odbędzie się 10 grudnia 2019 roku w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

Żuławski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

23 listopada 2019 roku

Stowarzyszenie Żuławy oraz Gmina Cedry Wielkie byli organizatorami Żuławskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się 23 listopada 2019 r. o godz. 10.00 w Hali Sportowej w Cedrach Wielkich.
Wydarzenie skierowane było do członków Kół Gospodyń Wiejskich, Sołtysów, Rad Sołeckich, Radnych Gmin, organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich oraz wszystkich osób zainteresowanych rozwojem lokalnym Żuław. 

Rozmawialiśmy o organizacji strefy Żuław podczas Jarmarku Św. Dominika 2020

20 listopada 2019 roku

Wraz z Urzędem Marszałkowskim zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami gmin oraz instytucji kultury, gastronomii, rekreacji, aby opracować zakres wspólnych działań promocyjnych na przyszłoroczną edycję Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku.

 

Spotkanie dotyczące promocji Pętli Żuławskiej

6 listopada 2019 roku

W Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się spotkanie zarządu Stowarzyszenia Żuławy i wspólników Pętli Żuławskiej. Obecni na sali włodarze i pracownicy merytoryczni z zakresu promocji. dyskutowali nad opracowaniem warunków współpracy w zakresie zarządzania promocją produktu turystycznego Pętla Żuławska w  roku 2020.

Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy

17 października 2019roku

W dniu 17 października odbyło się Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy.

Omówiono udział Stowarzyszenia w kongresie "Klimat dla Metropolii. Metropolie dla Klimatu", przygotowania do przejęcia promocji produktu turystycznego Pętla Żuławska, udział w pracach nad dokumentami strategicznymi dotyczącymi obszaru Żuław oraz organizację wydarzenia skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich.

Stowarzyszenie Żuławy operatorem promocji produktu turystycznego Pętla Żuławska

30 września 2019 roku

Głosami Wspólników Spółki Pętla Żuławska, Stowarzyszenie Żuławy zostało wybrane jako podmiot, który będzie kontynuował zarządzanie promocją produktu turystycznego PĘTLA ŻUŁAWSKA.

W zakresie promocji produktu turystycznego, w szczególności na rynkach zagranicznych będziemy ściśle współpracować z Pomorską Regionalna Organizacja Turystyczna.

Szczyt Klimatyczny Żuław

25 września 2019 roku

Wraz z Instytutem Metropolitalnym mieliśmy przyjemność zaprosić na „Szczyt Klimatyczny Żuław”, który odbył się Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim dnia 25 września (środa) 2019 r.

 Szczyt Klimatyczny Żuław pomyślany został jako forum wymiany wiedzy i doświadczeń, ale przede wszystkim inkubator lokalnych polityk klimatycznych, przestrzennych i infrastrukturalnych.

Interesariusze Szczytu – organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, zwłaszcza wodociągowo-kanalizacyjne, lokalne organizacje pozarządowe – wspólnie pracowali nad wizją Żuław, określeniem priorytetów dla gminnych polityk, koncepcjami wartych wdrożenia rozwiązań.

Dożynki powiatu malborskiego w Lichnowach

15 września 2019 roku

W niedzielę 15 września w Lichnowach świętowali rolnicy z powiatu malborskiego.

Dożynki wsparło także Stowarzyszenie Żuławy.

Gratulujemy wyśmienitej zabawy!

Dożynki Żuławskie w Jazowej

14 września 2019 roku

W miniony weekend w wielu miejscach na Żuławach odbyły się tradycyjne dożynki.
W Jazowej świętowali rolnicy z Gminy Nowy Dwór Gdański i Powiatu Nowodworskiego.

Stowarzyszenie Żuławy ufundowało specjalna nagrodę w konkursie na najpiękniejszy wieniec dla sołectwa Jazowa. 
Gratulujemy wspaniałej imprezy!

Dożynki w Cedrach Wielkich

7 września 2019 roku

Rolnicy świętowali w Cedrach Wielkich. Mimo że pogoda nie rozpieszczała, to zabawa na tegorocznych dożynkach była przednia. 

Doroczne święto plonów wsparło również Stowarzyszenie Żuławy, które ufundowało bony zakupowe dla uczestników.

Gratulujemy świetnej imprezy!

Dożynki w Gminie Ostaszewo

7 września 2019 roku

Gwarno, kolorowo i uroczyście było w miniony weekend w Gminie Ostaszewo na dorocznych uroczystościach dożynkowych.

Stowarzyszenie Żuławy wsparło imprezę i jej uczestników bonami zakupowymi.

Gratulujemy organizacji i ogromnego zaangażowania mieszkańców całej gminy!

Promocja produktu turystycznego Pętla Żławska

3 września 2019 roku

Na zaproszenie Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Stowarzyszenie Żuławy zaprezentowało propozycję modelu zarządzania produktem turystycznym Pętla Żuławska. Spotkanie wspólników odbyło się w Szkole Łacińskiej w Malborku. 

Zebranie Zarządu

29 sierpnia 2019 roku

29 marca odbyło się Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy, na którym podsumowano dotychczasowe działania organizacji w 2019 roku, oraz podjęto decyzje o dalszych kierunkach rozwoju.

W spotkaniu uczestniczył także Senator RP Leszek Czarnobaj. 

Dożynki w Suchym Dębie

24 sierpnia 2019 roku

W  sobotę, 24 sierpnia, w Suchym Dębie odbyło się doroczne święto dziękczynienia plonów gminy pn. „Festiwal Wikliny”. Stowarzyszenie Żuławy wsparło dożynki fundując bony zakupowe.
Gratulujemy wspaniałej imprezy!

Stoisko Stowarzyszenia Żuławy na Jarmarku Dominikańskim 2019

lipec, sierpień 2019 roku

Wzorem lat poprzednich, Stowarzyszenie Żuławy zaproponowało swoim członkom możliwość zaprezentowania swoich walorów podczas największej imprezy targowej w woj. pomorskim - Jarmarku Świętego Dominika. 

Powiat Elbląski wśród członków Stowarzyszenia Żuławy

28 czerwca 2019 roku

Z dniem 28 czerwca do Stowarzyszenia Żuławy przystąpił nowy członek - Powiat Elbląski. Samorząd reprezentować będzie Pani Genowefa Kwoczek - Przewodnicząca Rady Powiatu. 
Tym samym nasza organizacja obejmuje 4 powiaty żuławskie: nowodworski, elbląski, gdański i malborski :)

Wizyta studyjna 2019

19 - 21 maja 2019 roku

W dniach 19-21 maja samorządowcy ze Stowarzyszenia Żuławy przeprowadzili wizytę studyjną w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. W ciągu trzech dni wyjazdu przedstawiciele gmin i powiatów żuławskich mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą rowerową wybudowaną na szlaku Green Velo - drogami rowerowymi, miejscami odpoczynku rowerzystów i innymi obiektami, służącymi turystyce rowerowej.

Życzenia świąteczne

kwiecień 2019 roku

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy,

w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Żuławy

życzę Państwu, aby ten wyjątkowy czas

był pełen wiary, nadziei i miłości,

a spotkania w gronie najbliższych

upływały w miłym, wiosennym nastroju.

Wesołego Alleluja!

Prezes - Jacek Michalski

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Żuławy

12 kwietnia 2019 roku

12 kwietnia 2019 w Szkole Łacińskiej w Malborku odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Żuławy. 

Członkowie stowarzyszenia dokonali wyboru władz organizacji. Na kolejną kadencję Prezesem został wybrany Jacek Michalski - Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego. Do Zarządu weszli także: Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie jako Wiceprezes, Marian Cichon - Starosta Powiatu Gdańskiego jako Sekretarz, Jerzy Szałach - Burmistrz Nowego Stawu jako  Skarbnik oraz Piotr Grzelak - Wiceprezydent Gdańska, Mariusz Czapla – Starosta Malborski, Marek Charzewski – Burmistrz Malborka. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Barbara Bruzdewicz - Przewodnicząca Rady Gminy Elbląg oraz Hanna Brejwo - Zastępca Wójta Gminy Suchy Dąb i Jacek Gross - Starosta Nowodworski. Walne Zgromadzenie postanowiło także o wydłużeniu kadencji Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej do 5 lat tak, aby dostosować okres kadencji samorządowej do kadencji organów Stowarzyszenia.

Wierzymy, że skład władz Stowarzyszenia zapewni kontynuację realizacji najważniejszych celów organizacji i przyczyni się do rozwoju lokalnego terenu Żuław Delty Wisły.

Zebranie Zarządu

27 marca 2019 roku

27 marca odbyło się Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy, na którym podsumowano ubiegły rok, zaplanowano działania na rok bieżący oraz przygotowywano się do Walnego Zgromadzenia Członków.

Podziękowania!

2 marca 2019 roku

Serdecznie dziękujemy uczestnikom, którzy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w II Żuławskim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Jazowniaki, KGW Orłowo, KGW Lasowice Wielkie, KGW Marynowy, KGW Marzęcino, Stowarzyszenie Stawiec - Nasze Żuławy, Stowarzyszenie ZICHERKA

Gospodyniom z Marynów gratulujemy wygranej! 

Organizację turnieju wsparło wiele osób, które przyczyniły się do jego organizacji.
Serdecznie dziękujemy:
- jury: Panu Piotrowi Hałuszczakowi, Pani Genowefie Kwoczek, Pani Bogusławie Luterek,

Pani Grażynie Rucińskiej - za obiektywną ocenę,
- prowadzącemu: Marcinowi Szesza - za profesjonalizm i niepowtarzalną atmosferę,
- muzykom: Kapela Jakubowa - za energię i wigor na scenie,
- sponsorowi: Żuławskiemu Bankowi Spółdzielczemu - za niespodzianki dla uczestników i oryginalny sposób ich losowania :)
- Włodarzom: Panu Mirosławowi Czapla - Staroście Malborskiemu, Panu Jackowi Gross - Staroście Nowodworskiemu, Pani Barbarze Bruzdewicz - Przewodniczącej Rady Gminy Elbląg, Panu Jackowi Michalskiemu - Burmistrzowi Nowego Dworu Gdańskiego za ufundowanie upominków dla KGW,
- mediom: Nowy Dwór Gdański naszemiasto.plŻuławy TelegrafTV  Żuławy,  Żuławyimierzeja24.pl oraz Krystianowi Falk i Kamilowi Dyl za relację z imprezy,
- pracownikom Żuławskiego Ośrodka Kultury oraz Monice Błaszczyk za perfekcyjną organizację 
- wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością :)
II edycja Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich przeszła do historii.
Zapraszamy za rok!

II Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

2 marca 2019 roku

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Konkurs na Gospodyń, organizowany przez Stowarzyszenie Żuławy odbędzie się 2 marca 2019 roku w Żuławskim Ośrodku Kultury.

Więcej informacji o Turnieju znajduje się TUTAJ.

Udział zespołu można zgłosić do 20 lutego przez FORMULARZ dostępny TUTAJ.

Regulamin tegorocznego konkursu znaleźć można TUTAJ.

Polskie Marki Turystyczne - spotkanie robocze

21 lutego 2019 roku

Z inicjatywy Stowarzyszenia Żuławy opracowywany jest wniosek do Programu Polskie Marki Turystyczne. Ideą projektu jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane. Mamy nadzieję, że dzięki temu Żuławy Delty Wisły staną się prestiżową i rozpoznawalną marką 

Zebranie Zarządu

13 lutego 2019 roku

13 lutego w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy. 
Rozmawiano m.in. na temat poszerzenia grona członków organizacji, przystąpienia Stowarzyszenia do projektu pn. Polskie Marki Turystyczne, organizacji II Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, ustalono także datę i porządek walnego zebrania Członków Stowarzyszenia. 

Premiera wydawnictwa o Żuławach

26 stycznia 2019 roku godz. 16.00

Zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznego na premierę najnowszego wydawnictwa Klubu Nowodworskiego - zbioru esejów i artykułów Andrzeja Kasperka zatytułowany "Mój płaski kraj. Żuławy". 

Stowarzyszenie Żuławy zostało mecenasem wydawnictwa.

Żegnamy Prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza

14 stycznia 2019

Sercami przepełnionymi żalem, żegnamy Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci, Przyjacielu!

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie 2018

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 
które przepełniają nas wiarą w dobro drugiego człowieka, 
składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych
i radosnych świąt, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół.

Niech nadchodzący Nowy 2019 Rok, będzie dla nas wszystkich czasem pomyślnego realizowania celów Stowarzyszenia Żuławy. 
Życzymy sukcesów na polu zawodowym i w życiu prywatnym.

VIII Konkurs "Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy"

15 grudnia 2018

W  Auli im. Jana Pawła II Szkoły Podstawowej im Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich odbył się VIII Powiatowy Konkurs "Stół Bożonarodzeniowy", w którym zaprezentowało się siedem Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu gdańskiego i ZK-P (miasto Pruszcz Gdański) Poszczególne gminy reprezentowały; KGW Osice (gmina Suchy Dąb), KGW Rzeczpospolita Babska Wiślinka (gmina Pruszcz Gdański), KGW Kiezmark (gmina Cedry Wielkie), KGW Lisewianki z Lisewca (gmina Kolbudy, KGW z Przywidza, KGW Gołębiewko (gmina Trąbki Wielkie), KGW z Różyn (gmina Pszczółki) oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Pruszczu Gdańskim (gmina miejska Pruszcz Gdański).

Stowarzyszenie Zuławy było sponsorem nagród dla uczestników Konkursu. 

Pełna relacja z wydarzenia znajduje się tutaj.

Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy

12 grudnia 2018

12 grudnia w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się Zebranie Zarządu Stowarzyszenia Żuławy. Omawiane były aktualne tematy ważne dla żuławskich samorządów, podsumowanie roku 2018 oraz plany na kolejne lata.

Stowarzyszenie Żuławy na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku

28 lipca - 19 sierpnia 2018

W centrum Gdańska ruszyła właśnie największa plenerowa impreza wystawiennicza w Polsce. Jarmark Św. Dominika przyciąga co roku tłumy Gdańszczan i turystów z całej Polski a także z zagranicy. To już tradycja, że Stowarzyszenie Żuławy współtworzy niepowtarzalny klimat i atmosferę Jarmarku wystawiając stoisko, na którym samorządy, organizacje pozarządowe i lokalni twórcy prezentują tradycję, kuchnię i rękodzieło Żuławskie.

W tym roku zapraszamy na ul. Straganiarską  - Tu można zobaczyć, dotknąć i posmakować Żuław!!!

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków

23 i 24 czerwca 2018

Zapraszamy na kolejne Dni Żuławskich Zabytków.

Do odwiedzenia zapraszają w tych dniach właściciele i zarządcy. Często oprócz samej możliwości zwiedzenia obiektów przygotowane zostały atrakcje w postaci poczęstunków, pokazów czy warsztatów. Lista miejsc do zwiedzania powiększyła się o kilka nowych miejsc, które dotychczas nie były dostępne, przeszły gruntowne remonty. Warto nasze zabytki podziwiać, poznawać ich właścicieli szukać sposobu na ich ochronę.

Szczegółowy PLAN wydarzenia.

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Żuławy

17 maja 2018

17 maja w Marinie Błotnik odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Żuławy. Zebrani przyjęli sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności organizacji w w roku 2017 oraz udzielili absolutorium Zarządowi. Włodarze samorządów żuławskich podsumowali miniony rok działalności i planowali kolejne kroki rozwoju stowarzyszenia.
Uczestników spotkania ugościło Koło Gospodyń Wiejskich Leszkowy.

Pierwszy Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

26 kwietnia 2018

Stowarzyszenie Żuławy zorganizowało Pierwszy Żuławski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.

Celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska lokalnego Żuław oraz zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego obszaru.

W Żuławskim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich udział wzięło sześć zespołów Pan skupionych w lokalnych Kołach i Stowarzyszaniach z czterech powiatów: elbląskiego, nowodworskiego, malborskiego i gdańskiego:
Koło Gospodyń Wiejskich Jazowianki 
Koło Gospodyń Wiejskich w Orłowie 
Koło Gospodyń Wiejskich w Skowarczu
Stowarzyszenie IWA Integracja Współpraca Aktywność 
Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina 
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej Lasowice Wielkie.

Panie biorące udział w Żuławskim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się podczas występów artystycznych: wokalnych, kabaretowych i tanecznych.
Poszczególne konkurencje Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich były oceniane przez jury w składzie:
Przewodniczący: Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek I Organizacji Rolniczych, Pan Piotr Hałuszczak
Sekretarz Starostwa Powiatowego w Malborku, Pani Bogusława Luterek
Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie, Pani Justyna Słowińska
Pracownica Urzędu Gminy Elbląg, Pani Dorota Białobrzeska
Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury, Pani Monika Opitz.

Nagrody dla najlepszego Żuławskiego Koła Gospodyń Wiejskich ufundowało Stowarzyszenie Żuławy. Był to bon zakupowy o wartości 2500 zł oraz imponujący Puchar Prezesa Stowarzyszenia Jacka Michalskiego.
Upominki dla wszystkich grup biorących udział w konkursie ufundowali włodarze poszczególnych gmin i powiatów.

GRAND PRIX Pierwszego Żuławskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich wywalczyły Panie ze Skowarcza w gminie Pszczółki. Gratulujemy!!!

Żuławy w Gdańsku

21,22 kwietnia 2018

W pogodny kwietniowy weekend odbyło się wydarzenie pn. Żuławy w Gdańsku. Jednym ze współorganizatorów było Stowarzyszenie Żuławy. W ramach spotkania z kulturą, tradycją, architekturą i kulinariami Żuław odbywały się wykłady oraz prezentacja podmiotów z naszego terenu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia żuławska, pompa parowa w Różanach, domy podcieniowe w Żuławkach, Orłowie, wieści z Muzeum Żuławskiego, machandel.

Stowarzyszenie Żuławy było reprezentowane przez Wiceprezesa Janusza Golińskiego, który prezentował działalność organizacji. Prezentowane były ulotki gminy Sztutowo, Nowy Dwór Gdański i Cedry Wielkie.

U wystawców nad Motławą zatrzymało się ponad 3000 osób.
Wydarzenie odwiedzili – naukowcy, regionaliści i duża grupa przewodników, przedstawiciele biur podróży. Była to okazja do wielu nieformalnych spotkań, nawiązania kontaktów, omówienia nowych inicjatyw.

Furorę zrobiła królewiecka zupa klopsowa, zasposorowana przez Stowarzyszenie Żuławy – częstowaliśmy nią uczestników, organizatorów i szczególnych gości wydarzenia Żuławy w Gdańsku.

Wizyta Studyjna

12,13 kwietnia 2018

W dniach 12, 13 kwietnia Zarząd Stowarzyszenia Żuławy uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu połączonym z wizytą studyjną. Tematem przewodnim wizyty studyjnej były produkty turystyczne Kujaw i Pomorza.

Oprócz poznania sposobów na skuteczne promowanie lokalnych zasobów, była to także okazja do integracji członków i wspólnych dyskusji na temat kierunków rozwoju organizacji.
Celem była Bydgoszcz i Muzeum Mydła i Historii Brudu, a po drodze uczestnicy odwiedzili Górniczą Wioskę i Muzeum Ściśle Tajne.

Wesołych świąt

kwiecień 2018

Z okazji Świąt Wielkanocnych, które są czasem pełnym radości i refleksji,  
proszę przyjąć życzenia zdrowia, pogody ducha 

oraz pozytywnej energii do dalszego działania 

w życiu zawodowym i prywatnym.

 Niech świąteczne dni upłyną w atmosferze  spotkań rodzinnych. 
Ciepło, które płynie z ludzkiej serdeczności niech zagości we wszystkich sercach, 
a wzajemna  współpraca i życzliwość zaowocują pomyślną przyszłością Żuław

w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Żuławy życzy Jacek Michalski

SZKOLENIE

15,16 marca 2018

Stowarzyszenie Żuławy zorganizowało szkolenia dla właścicieli gospodarstw rolnych i sołtysów z terenu Żuław pn. „Gospodarstwa rolne wobec nowych rozwiązań prawnych. Rozwiązania prawne wprowadzone ustawą Prawo wodne – porównanie stanu sprzed 01.01.2018r. i po nowych przepisach”

Spotkania odbyły się w dniach 15, 16 marca w Elblągu, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku i Pruszczu Gdańskim.

W planie szkoleń znalazła się tematyka związana z nowopowstałym Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie (PGWWP), między innymi: utrzymywanie wałów przeciwpowodziowych i przepompowni, rzek i cieków, rowów i innych urządzeń wodnych melioracji, nadzór nad funkcjonowaniem spółek wodnych, szkody powodowane przez bobry oraz opłaty za tereny ograniczające retencję gruntu, a także za pobór wód z sieci wodociągowej, z ujęć własnych w ramach powszechnego korzystania z wód, z ujęć własnych na podstawie pozwoleń wodnoprawnych.

Szkolenie poprowadził Dariusz Gorzkiewicz - mgr biologii, ekspert z dziedzin: botanika, leśnictwo, ochrona przyrody; członek korpusu SC; wykładowca dysponujący wieloletnim doświadczeniem zawodowym nabytym w instytucjach i urzędach państwowych.

Please reload